De voet- en fietsbrug in Technopolis, het kwartier voor start-ups van de TU Delft, heeft tientallen sensoren. De bruggen zijn ontwikkeld door technostarter MOCS.
MOCS heeft zich gespecialiseerd in duurzame en lichte producten voor de maritieme wereld, de offshore en de civiele techniek. Deze zomer zijn vier bruggen en twee terrassen in gebruik genomen. De TU Delft bestelde de bruggen voor het terrein van Technopolis.
Het vezelversterkte polyester is sterk, licht en blijft lang goed. Het lichte ontwerp maakt het plaatsen van de bruggen gemakkelijker en omdat polyester chemisch inert is (reageert niet of nauwelijks met andere chemicaliën, red.) zal het niet worden aangetast door strooizout en heeft het materiaal weinig onderhoud nodig. De bruggen zijn uniek (gemaakt) door de toepassing van ingebouwde sensoren. Die meten belasting, vibratie, temperatuur en rek. De sensoren werken online, wat gemakkelijk is voor de beheerder om te beslissen of en wanneer er zout gestrooid moet worden om opvriezen te voorkomen. Voorts wordt het gemakkelijker voor de verantwoordelijken de veroudering en het gedrag van de bruggen in de gaten te houden. De ontwerpers verwachten dat de brug zestig tot tachtig jaar meegaat. Terwijl de tijd verstrijkt, zal hij minder stijf worden. De sensoren zullen dan een daling van de resonantiefrequentie meten, zo denken de ontwerpers.
Het bedrijf FWD heeft de bruggen gebouwd. Dit bedrijf is een spin-off van MOCS dat inmiddels is verkocht aan bruggenbouwer Groot Lemmer. MOCS zelf is bezig met het ontwikkelen van meer composietproducten, zoals buizen die aan elkaar kunnen worden gekoppeld in plaats van gelijmd.(bron: Delft Integraal)


