Vlaamse chemie- en kunststofsector: Positieve balans na 3 jaar FISCH

Foto van: redactie
Geplaatst door redactie

Op het FISCH, Flanders’ PlasticVision evenement ‘De Chemische Revolutie’ is de Vlaamse chemie- en kunststoffensector onlangs samengekomen om de resultaten van de voorbije jaren in zake innovatie te evalueren. FISCH-Flanders’ PlasticVision is een ‘triple helix’ cluster die innovaties voor duurzame chemie in Vlaanderen identificeert, stimuleert en katalyseert door bedrijven te ondersteunen bij de initiatie en opzet van hun innovatieprojecten.

Na een verwelkoming door voorzitter Frans Dieryck opende Jan Van Havenbergh, Managing Director van FISCH, de avond met een kadering van het initiatief en een toelichting van de behaalde resultaten na drie jaar FISCH-werking. Deze resultaten mogen vrij impressionant genoemd worden.

Sinds de start van de cluster in maart 2012, heeft FISCH de Vlaamse bedrijven namelijk ondersteund met de opstart van meer dan 35 innovatie-samenwerkingsprojecten. Hierdoor kon FISCH de 18 miljoen euro die de overheid en de industrie in FISCH geïnvesteerd hebben, samen met de industriële en academische partners in deze projecten, omzetten tot 530 miljoen euro verwachtte economische meerwaarde. Dit is een economisch hefboomeffect van maar liefst 29.

Deze prachtige economische cijfers werden vervolgens nog eens extra kracht bij gezet door Geert Noels, econoom en mede-oprichter van Econopolis. Noels zette de gehele economische prestatie, ook de niet-innovatie gebonden resultaten, van de essenscia-sectoren op een rijtje. Hij toonde met zijn cijfers aan dat de chemie en life sciences sector de kern is van de Belgische economie en dat Vlaanderen over een excellente chemische cluster beschikt, maar dat deze veel te bescheiden is in haar vragen naar de Vlaamse overheid toe (gezien haar grote economische belang voor Vlaanderen).

Hij waarschuwde voor euforie gezien de andere regio’s/landen relatief veel hoger scoren in R&D investeringen in de ‘niet-farma’ gerelateerde chemie. De Vlaamse chemiecluster moet volgens Noels meer eisen durven stellen en hoort zeker meer (financiële) ondersteuning te krijgen van de Vlaamse Overheid. Het merendeel van de aanwezigen trad hem in deze stelling bij.

De afsluiter van de avond was een levendig panelgesprek en interactie met het publiek. De belangrijkste conclusie van dit debat was dat de Europese en Vlaamse chemie bedreigd wordt door verschillende concurrenten. Deze concurrenten hebben intussen ons ooit superieure kennisniveau bereikt en hebben vaak meer financiële middelen.

Een van de belangrijkste manieren om ons in Vlaanderen nog te onderscheiden, is samenwerking en vertrouwen te bewerkstelligen, zowel tussen bedrijven en kennisinstellingen als onderling. ‘FISCH ligt aan de basis van dit vertrouwen en deze samenwerkingen en is de komende jaren dan ook onmisbaar’, klonk het eensluidend onder de aanwezigen.

Jan Van Havenbergh: ‘Wij willen alle aanwezigen en zeker ook de sprekers en panelleden bedanken voor hun bijdrage aan dit evenement en aan het succes van FISCH. Vanuit FISCH – Flanders’ PlasticVision blijven we dagelijks werken aan de toekomst van de Vlaamse chemie en kunststoffen. Wij denken dat het nieuwe Vlaamse Clusterbeleid het juiste pad is voor de toekomst. Ook in deze overgangsperiode van het vroegere innovatiebeleid naar het nieuwe clusterbeleid, blijven we samenwerking tussen alle partners van de tripel helix stimuleren. We stellen vanaf nu dan ook de eerste drie FISCH ‘Markt en Technologie Roadmaps’ gratis voor iedereen ter beschikking op onze website.’

De drie roadmaps zijn: Hernieuwbare chemicaliën, Micro Algen en Polymeerkringlopen.

Ze zijn de downloaden via: www.fi-sch.be/nl/programmas/roadmaps/