Materiaalfabrikant Covestro heeft een doorbraak bereikt in het onderzoek naar het gebruik van plantaardige grondstoffen voor de productie van kunststoffen. Het betreft aniline, een belangrijke chemische basisstof die nu uit biomassa kan worden gewonnen.
Covestro is daarin geslaagd door samen met partners een volledig nieuw procedé te ontwikkelen, in eerste instantie in het laboratorium. Tot nu toe werden alleen fossiele grondstoffen gebruikt voor de productie van aniline, dat een belangrijke rol speelt in de chemische industrie en als grondstof dient voor talloze producten. Na het succes in het laboratorium wil Covestro het nieuwe procedé nu verder ontwikkelen met partners uit de industrie en de onderzoekswereld. Een eerste stap bestaat erin het procedé op grotere schaal toe te passen in een proefinstallatie met als uiteindelijke doel de productie van aniline uit biomassa op industriële schaal mogelijk te maken. Dat zou een nooit eerder geziene prestatie in de chemische industrie zijn, zegt Covestro.
Vijf miljoen ton
Wereldwijd wordt jaarlijks vijf miljoen ton aniline geproduceerd en het totale volume neemt op jaarbasis nog toe met gemiddeld vijf procent. Met een productiecapaciteit van circa één miljoen ton is Covestro al een van de belangrijkste producenten. Het bedrijf heeft aniline nodig voor de productie van polyurethaan-hardschuim. "De markt heeft veel belangstelling voor ecologisch waardevolle producten op basis van hernieuwbare grondstoffen", aldus Markus Steilemann, commerciële topman bij Covestro. "Door aniline uit biomassa te winnen, zetten we een nieuwe belangrijke stap voorwaarts om de chemische en kunststofindustrie minder afhankelijk te maken van fossiele grondstoffen en marktschommelingen."
100 procent koolstof uit biomassa
Momenteel wordt aniline verkregen uit benzeen dat is afgeleid van aardolie. Maar in de plaats daarvan kan suiker worden gebruikt dat al op industriële schaal wordt gewonnen uit bijvoorbeeld maïs, stro en hout. In het nieuw ontwikkelde procedé wordt een micro-organisme gebruikt als katalysator om de industriële suiker eerst om te zetten in een voorproduct voor aniline. In een tweede stap wordt dan aniline afgeleid via chemische katalyse. Dit betekent dat de koolstof in de aniline voor honderd procent afkomstig is uit hernieuwbare grondstoffen.
Covestro werkt hiervoor samen met de universiteit van Stuttgart, het CAT Catalyic Center van de RWTH Universiteit Aken en met Bayer AG aan de verdere ontwikkeling van het procedé. Covestro gebruikt al hernieuwbare grondstoffen in verschillende producten. Een voorbeeld hiervan is een verharder voor coatings die het bedrijf ontwikkeld heeft: tot 70 procent van het koolstofgehalte in deze verharder is afkomstig van planten. CO2 wordt ook meer en meer gebruikt als alternatieve grondstof. Zo vervangt CO2 tot twintig procent van de op aardolie gebaseerde grondstoffen in het flexibele polyurethaanschuim dat Covestro sinds 2016 produceert. Het bedrijf onderzoekt en ontwikkelt momenteel nog veel meer producten op basis van CO2.


