
De in branchevereniging Assocomaplast verenigde Italiaanse machinebouwbedrijven hebben zich aangesloten bij het milieubeschermingsprogramma Operation Clean Sweep om een bijdrage te leveren aan het reduceren van kunststofafval dat in het milieu belandt.
Assocomaplast zegt zijn betrokkenheid bij Operation Clean Sweep (OCS) en de achterliggende gedachte te willen tonen door het protocol te onderschrijven. Bij de associatie van Italiaanse producenten van machines en matrijzen voor kunststof en rubber zijn vierhonderd bedrijven aangesloten.
OCS is een initiatief van de Amerikaanse Society of Plastic Industry en de American Chemistry Council. Het programma maakt richtlijnen om het verlies van granulaat, poeder en vlokken tijdens de productie van kunststof producten te beperken.
Het is inmiddels algemeen bekend dat veel van de diverse plastic verpakkingen uiteindelijk in de zeeën en oceanen terechtkomen en voor ernstige vervuiling zorgen. Dit kan voor een groot deel de consument worden aangerekend, die hier onvoldoende oog voor heeft en ook onvoldoende toewijding toont voor recycling van kunststof. Maar een kleiner deel van het probleem komt voort uit het verdwijnen van granulaat en andere grondstoffen uit het productieproces. Om deze reden wordt een beroep gedaan op de kunststofindustrie om met behulp van vastgestelde procedures actie te ondernemen om het afval te beperken, zo niet volledig te voorkomen.
Operation Clean Sweep doet een beroep op de ontvankelijkheid van polymeerproducenten, transporteurs, op- en overslagbedrijven en de verwerkende bedrijven om een aantal best practices, die vaak maar erg weinig inspanning vereisen, in hun eigen ondernemingen door te voeren. Ook de machinebouwindustrie wordt aangesproken, ook al is het effect van deze bedrijven op de zwerfafvalkwestie marginaal. Want slecht kleine hoeveelheden granulaat zullen in het milieu kunnen verdwijnen tijdens het testen en inregelen. Maar Assocomaplast wil zijn commitment tonen en het initiatief in Italië promoten.