Dutch Design Awards – Future Concepts

Foto van: redactie
Geplaatst door redactie

De Future Concepts Award is een nieuwe prijs van de Dutch Design Awards. Vandaag maakt de organisatie de finalisten in deze categorie bekend. Verdeeld over twee subcategorieën (Visies & Concepten en Service & Systeem) heeft de selectiecommissie zes finalisten aangewezen. Allen bieden bijzondere oplossingen of voorstellen binnen maatschappelijke thema’s zoals gezondheid, mobiliteit, veiligheid en (nieuwe) energie. De winnaar wordt bekend gemaakt tijdens de prijsuitreiking op zaterdag 19 oktober, tijdens de Dutch Design Week in Eindhoven. Daar zal ook het werk van alle finalisten en winnaars van 19 t/m 27 oktober te zien zijn op de overzichtstentoonstelling. 

Geselecteerd zijn:

NANO Supermarket | Next Nature
De Nano Supermarkt toont nieuwe producten die in de komende tien jaar op de markt zouden kunnen komen en stelt nieuwe technologieën aan de kaak. Een voorbeeld is Rayfish Footwear, ‘customised’ schoeisel van gekweekt roggeleer. Selectiecommissie: Wat de Nano Supermarket interessant maakt is dat zij de toekomst niet voorspelt, maar op een begrijpelijke manier een mogelijke toekomst verkent. Nano Supermarket oordeelt zelf niet over deze technologieën, maar toetst de wenselijkheid ervan bij het publiek. Door dit concept reflecteert het publiek op de eventuele gevolgen van nieuwe technologieën. Het lokt een maatschappelijke discussie uit over wat wel en niet ‘kan’ in deze wereld.

Fairphone | Bas van Abel
De sociale onderneming Fairphone werkt aan het herontwerpen van de smartphone. Van het product zelf tot aan de processen die ten grondslag liggen aan de huidige economische systemen om uiteindelijk de productieketen vanuit nieuwe sociale waarden op te zetten.
Selectiecommissie: De commissie noemt de Fairphone een dapper en onverschrokken initiatief.

The Incredible Shrinking Man | Arne Hendriks
Menselijke groei is een synoniem geworden voor onze westerse welvaartsmaatschappij, maar is dit wel duurzaam op de lange termijn? Arne Hendriks onderzoekt met The Incredible Shrinking Man wat het effect op de wereld zou zijn als mensen nog maar 50 cm lang zouden worden. Dan zouden er meer mensen op hetzelfde oppervlak passen, en kunnen zij bovendien met minder eten toe.
Selectiecommissie: De Incredible Shrinking Man laat ons zien wat anders denken echt kan betekenen.

Supporting Women during Labor | Philips Design Healthcare team

Dit project ondersteunt zwangere vrouwen in de aanloop naar en tijdens de bevalling. Het concept bestaat uit een app met ademhalingscoach die tijdens de bevalling toegepast kan worden in de verloskamer. Door te kiezen uit verschillende sfeer thema’s kan de ervaring in het ziekenhuis aangepast worden op de smaak van de patiënt.
Selectiecommissie: Het is een mooie app die stress wegneemt in een hele spannende situatie.

Ik ben Ster(k) | Emilia Louisa Pucci
Ik ben Ster(k) is een ‘peer to peer platform’ dat de positie van gestigmatiseerde jongvolwassenen versterkt. Het talentontwikkelingsplatform richt zich op de passies en interesses van deze groep, en gebruikt nieuwe technologieën om de participatie van deze jongeren te vergroten. Hierdoor wordt hun positie binnen de eigen gemeenschap versterkt.
Selectiecommissie: De jury waardeert het feit dat een ontwerper zich ontfermt over jongeren die in een lastige sociale positie verkeren.

hint | Chris Gruijters
hint is een concept voor een nieuw communicatiesysteem in gevangenissen, met als onderzoeklocatie de Penitentiaire Inrichting Vught. Het heeft als doel het leven van gevangenen meer inhoud te geven en bovendien het re-integratieproces te verbeteren.
Selectiecommissie: Met hint is Chris Gruijters erin geslaagd om voor een omgeving waar heel veel restricties heersen (de gevangenis) een goed werkend nieuw systeem te ontwerpen.

De selectiecommissie bestond uit Koert van Mensvoort, Jeroen van Erp, Bart Hengeveld, Marleen Stikker, Paul Gardien en Martijn Paulen (voorzitter).
Drie verschillende invalshoeken zijn in deze selectie te herkennen:
* Bestaande concepten die de maatschappij of industrie een spiegel voorhouden
* Speculatief ontwerp dat een debat teweegbrengt met behulp van toekomstverkenningen
* Projecten die laten zien wat ‘out-of-the-box denken’ echt betekent 

www.dutchdesignawards.nl