Tijdens het ENGEL Symposium 2012 werden de jaarlijkse ENGEL HL Awards 2012 uitgereikt aan bedrijven die innovaties hebben ontwikkeld voor de trekstangloze machines. HL staat voor HolmLos. Een onafhankelijke jury beoordeelde inzendingen, in totaal 27. Volgens Gerhard Dimmler, hoofd onderzoek en ontwikkeling van Engel, is het voor zijn bedrijf soms ook verrassend om te zien hoe vindingrijk sommige klanten zijn. Onderstaand de winnaars en hun inzendingen.
Goud: Volkswagen in Wolfsburg, Duitsland
De kunststofdivisie van Volkswagen benutte de voordelen van de holmloze techniek bij de productie van onderdelen voor de vulopening van de Golf, de Golf Estate en de Golf Plus. De zeer grote matrijzen benutten de hele vaste opspanplaat en steken er zelfs aan de zijkant uit. De grote grijpers op de robot kunnen ongestoord tussen de matrijshelften reiken, wat de cyclustijd aanzienlijk verkort. De productiecel bestaat uit twee holmloze machines, een ENGEL victory 750/400 tech en een ENGEL victory 1050/400 tech, en twee Kuka KR 60 meerassige robots. Bij de productie van het onderdeel wordt eerst de basis gespuitgiet uit 30% glasvezelversterkt PP, vervolgens voegt de tweede machine een EPDM afdichting toe.
Bekijk het filmpje van Volkswagen op ons YouTube-kanaal
Zilver: O.C.S.A. in Creazzo, Italië
De holmloze techniek inspireerdematrijsmaker en spuitgieter O.C.S.A. een bijzondere matrijs te bouwen voor het spuitgieten van koffiecapsules voor espressomachines van illycaffè. De snelheid is twee maal zo groot als die van de concurrent. De kern van de capsule, de PP/TPE koffiehouder, wordt gespuitgiet op een ENGEL victory 1350H/200W/220 combi machine met een 32+32x roterende matrijs. De beperkende factor is daarbij de koeltijd van de harde component. Om het koelproces te versnellen is de slang voor koelwatertoevoer vervangen door dikkere leidingen die direct zijn verbonden met de koeleenheid. Doordat er geen holmen in de weg zitten, kunnen de buizen gemakkelijk de beweging van de roterende plaat volgen.
Bekijk het filmpje van O.C.S.A. op ons YouTube-kanaal
Brons: Anton in Zalaegerszeg, Hongarije
Anton in Zalaegerszeg kon dankzij de holmloze techniek vier inspuiteenheden bevestigen op een machine met slechts 400 ton sluitkracht. Hierbij wordt meercomponenten spuitgieten gecombineerd met de insert-techniek. De gebruikte machine is een ENGEL victory 1050H/330W/200V/400 combi, het product een behuizing voor een elektrisch handgereedschap van Bosch. Nadat een ENGEL viper 20 lineare robot de insert in de 2+2 roterende matrijs heeft geplaatst, worden eerste de linker en rechter helft van de behuizing ingespoten (groen PP GF30). Vervolgens roteert de matrijs naar de tweede positie, waar de drie volgende componenten in één stap worden aangebracht: het rode Bosch merk (PP GF30), en vervolgens zwart en grijs TPE op het oppervlak van de handgreep. De matrijs is 1250 x 910 x 900 m groot. In eerste instantie werd gedacht aan machines met sluitkrachten tussen 600 en 800 ton, uiteindelijk bleek een 400-tonner groot genoeg.