Schaliegas en de etheenproductie

Foto van: redactie
Geplaatst door redactie

Van 30 januari tot 1 februari organiseerde Plastics News een bijeenkomst over de Noord-Amerikaanse kunststofmarkt. In een lezing van Nick Vafiadis, directeur van de PVC-afdeling van IHS Chemical in Houston, werd duidelijk dat de winning van schaliegas de polyetheenmarkt in de VS en Canada op zijn kop heeft zet. Onderstaand een samenvatting.

Uit aardgas en uit aardolie kan ethaan worden gewonnen, dat vervolgens wordt gebruikt voor de productie van etheen. Vafiadis: ‘Aardgas kost maar eenderde van aardolie. Het prijsverschil is een groot voordeel voor de Amerikaanse etheen- en polyetheenproducenten.’ De winning van schaliegas betekent een enorme toename van de Amerikaanse aardgasreserves. Er is wel bezorgdheid over de milieu-aspecten van de schaliegaswinning, maar naar verwachting zal dit de productie niet vertragen.

Een gevolg van het toenemende gebruik van ethaan is dat er minder propeen en butadieen wordt geproduceerd. Dit kan ertoe leiden dat de prijzen van deze grondstoffen, waarvan PP, ABS en slagvast PS worden gemaakt, kunnen stijgen.

De Noord-Amerikaanse PE-markt is de afgelopen vijf jaar sterk veranderd. Toen had Noord-Amerika geen grondstofvoordeel, de vraag in eigen land nam af en er werd productiecapaciteit verplaatst naar andere landen. De ruim beschikbare basisgrondstoffen stellen de VS in staat meer te exporteren, maar dit houdt niet in dat de prijs in eigen land zal dalen. De ethaanprijs is niet langer verbonden met de aardgasprijs, maar meer met die van concurrerende grondstoffen.

De prijs van PE vlakte in Noord-Amerika in november 2011 af, maar zal waarschijnlijk in het eerste kwartaal van 2012 weer stijgen, vooral nu de voorraden bij de PE-producenten kleiner worden. Vafiadis schatte dat de Noord-Amerikaanse vraag naar PE van 2011 tot 2016 met 2,2 procent per jaar zal groeien. De mondiale vraag naar PE zal in deze periode met gemiddeld 5% groeien. Dit houdt in dat de Noord-Amerikaanse PE-producenten recordwinsten kunnen maken, terwijl zij vijf jaar geleden nog een moeilijke periode tegemoet zagen. De stijgende vraag zal relatief gemakkelijk de nieuwe capaciteit die nu wordt gebouwd in het Midden-Oosten en China kunnen opnemen, verwacht Vafiadis. Dit zal een dempend effect hebben op de prijzen en de marges.

Bron: Plastics News