Milieustudie naar afvalzakken: bioplastics vervuilender dan PE

Foto van: redactie
Geplaatst door redactie

Het ifeu-instituut in Heidelberg heeft een LCA-studie uitgevoerd naar afvalzakken. Vergeleken zijn zakken van nieuw PE, recycling-PE en bioplastic. De vergelijking had betrekking op alle belangrijke milieu-aspecten. Recycling PE kwam als meest milieuvriendelijk uit de bus, gevolgd door gewoon PE. Zakken van bioplastics kwamen als het meest milieubelastend uit de bus.

Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van bedrijven die afvalzakken uit diverse materialen produceren. De studie moet duidelijk maken of het wettelijk verbieden van conventionele kunststoffen ten gunste van bioplastics vanuit ecologisch standpunt gezien gerechtvaardigd is.

De resultaten
De resultaten van de studie zijn duidelijk: afvalzakken uit herverwerkt PE zijn ecologisch gezien het best, gevolgd door zakken uit nieuw PE. Zelfs als de emissie van CO2 in aanmerking wordt genomen is PE het best. De veronderstelde ecologische voordelen van bioplastic zijn door de studie niet bevestigd.

Vanuit het gezichtspunt van de Duitse organisatie voor kunststof verpakkingen en folies (IK) tonen deze resultaten aan dat het opleggen van sancties aan conventionele kunststoffen in het kader van wettelijke maatregelen in geen geval gerechtvaardigd is. Afgezien van de resultaten van deze LCA, beschouwt het IK bioplastics overigens als een relatief nieuw materiaal met een goed potentieel voor de toekomst, vooral voor bepaalde speciale toepassingen.

Enkele onderzoeksconclusies PE / versus bioplastic
1. Het milieuprofiel van de beoordeelde afvalzakken wordt grotendeels bepaald door de grondstofproductie. De verwerking tot zakken en het transport naar het verkooppunt zijn naar verhouding minder belangrijke factoren. Uitzonderingen hierop zijn: – verbranding aan het einde van de levensduur, die aanzienlijk bijdraagt aan de klimaatveranderingsindicator als gevolg van de CO2-emissie
– het transport vanuit Azië domineert de resultaten voor verzuring en eutrofiëring van de aarde in HDPE-zakken uit China.
Vanzelfsprekend zijn de milieu-invloeden geringer naarmate de zakken dunner zijn. De eisen die worden gesteld aan de zakken leggen echter beperkingen op aan het dunner maken ervan. Hoe dun een zak is, is vaak afhankelijk van het gebruikte materiaal.

2. Zakken gemaakt van PE recyclingmateriaal hebben de minste gevolgen voor het milieu en kunnen worden beschouwd als de meest ‘eco-vriendelijke’ materialen voor afvalzakken, vooropgesteld dat de zakken dezelfde dikte hebben als zakken van nieuw materiaal.

3. De huidige zakken uit bioplastics (in deze studie biodegradeerbare kunststoffen) hebben minder gunstige milieu-eigenschappen dan de andere beoordeelde materialen. Opgemerkt wordt dat BASF, een grote leverancier van grondstoffen, zijn bioplastics niet aanbeveelt voor gebruik in afvalzakken.

4. Betere vuilniszakken uit bioplastics zullen binnen enkele jaren op de markt komen. Er worden grootschaliger grondstoffabrieken gebouwd en de zakken krijgen betere eigenschappen, waardoor ze dunner worden. Desondanks bleek uit geen van de verbeteringsscenario’s dat de totale milieu-eigenschappen beter zullen zijn dan die van de huidige PE-zakken.

IK Industrievereinigung Kunststoffverpackungen e.V. heeft ongeveer 400 leden-bedrijven.

Ga voor meer informatie en een PDF met de conclusies van het onderzoek naar de website van IK.